10 Mayıs, 2005

Fiskos

Merhabalar...

Bir kaç gündür size ne yeni bir desen yollayabildim nede bir yoruma cevap yazabildim. Geçen cuma bi programa davetli olduğumdan yoğundum. Meğer o arkadaşlarla prova imiş.. Asıl program önümüzdeki cuma.. Neyse daha önemli bişey oldu dün. Aslında daha önce bu heyecanımı sizlerle paylaşacaktım ama bazı nedenlerden dolayı yazamadım. Neyseki olay oldu bitti, herşey gün yüzüne çıktı, artık bi sorun kalmadı. Dün kızkardeşim Esra ve kızı Esma Australia'dan 3 aylığına tatile geldiler.

Uzun bi aradan sonra sizlere bi fiskos örneği sergileyeyim dedim. beğenerek kullandığım bir örtüm. Umarım sizde beğenirsiniz...

 


Fiskosa kuş bakışı bide yakından bakalım...

 


Fiskosun önden görünümü...
 


Şimdi fiskosun yapılışını anlatalım


1. Minik bi yuvarlak yaparak dilime başlıyoruz.

2.Yuvarlağın içine 3 tane kutucuk yapıyoruz. 2 sırada da aynısı gibi 3 kutucuk yapıyoruz. 3 ve 3. sıradan sonra her sırada bir kenardan 1 kutucuk arttırıyoruz.

3.Arttırarak devam ederek desene başlıyoruz.

4.Yaprak desenlerini geçip desenin çiçek bölümüne gelin. İşaretli yerlere gelinceye kadar arttırma işlemine devam edin...Pembe işaretli yerde 22 kutucuk, yeşil işaretli yerde 11 kutucuk kalcak kadar genişletin.

5.Şimdide daraltma işlemine başlayın. Genişletme işleminde olduğu gibi, her sırada 1 kutu daraltın.

6.İki kutucukla dilimi bitirin. İpi koparmadan çevresini saran sık iğneli kısmı yapın.Sık iğneli kısmın ilk sırasının önce zincirini gidin sonra sık iğne doldurun. sonra 2 ve 3.sırayıda yapın.

7.Papatyalı kısmıda hiç ipini koparmadan 1 seferde yapın. ( tarifi yakında )

8.ortasınada örnekle uyumlu bir motif yerleştirin.

7 yorum:

Serra dedi ki...

Soylemistin geleceklerini, ben unutmusum Nazli. Gozunuz aydin. Cok guzel gecer umarim bu 3 ayiniz.

saadet dedi ki...

gözünaydın nazlı!
bu arada fiskosta çok şık. yalnız benim küçük motiflerle aram pek iyi değildir. :) yapacak olanlara şimdiden kolay gelsin.

nsevil dedi ki...

gözünüzaydın.bol bol hasret giderin artık.
örnek harika yanda küçük motiflerin halka ile yapılmışını görmüştüm.çok güzel bir örnek...ellerinize sağlık..

Nazlı dedi ki...

teşekkür ederim serra, saadet,sevil. öyle çok sevindimki anlatamam. gerçi bi ptesi gördüm çalıştığım için çok az görüşeceğiz sanırım. neyse azda olsa görüşeceğiz ya oda yeter. saadetcim allahtan tek tek yapılmıyor. sağolsun biri icat etmiş komple örülüyor o papatya kısmı. gerçi hiç yapmadı ama belki öylede zordur bilemiyorum. evet sevil, halam bana bunu yaptıktan sonra halkalısından çok yapıp sattı ( bu halam başka halam, şu an yalovada yaşıyor.elişi konusunda oda bi uzman hele kızı. çeğizini bi görseniz. inşallah evine gidince resm çeker koyarım siteye..)

nalan dedi ki...

Nazlı gözün aydın ,fiskosun çok güzelmiş halanın ellerine sağlık
bu biraz sabır işi tek tek halkalarla falan bana göre değil yani
ben daha çok tek parça modelleri örmeyi seviyorum artık ,çeyiz hazırlarken koca masa örtüsü yapıcam diye yüzlerce motif örünce ve oda takımları falan bıkkınlık gelmişti valla

Nilüfer dedi ki...

Danteli hiç beceremem ve anlamam ama yaptığınız fiskos gerçekten çok güzel.Tebrikler
Birde fotoğrafın içerisine sayfanızın adını yazmışsınız bunu nasıl yaptığınızı öğrenebilirmiyim. Nilüfer

Nazlı dedi ki...

nilüfer, internetten bi foto programı indirdim adı photo Filtre. o programla yapıyorum. indirdipğim adreste daha binlerce foto programı var. özelliklerini incele ve seç. aslında ben bir kaç resmi toplayıp bir resim haline getiren bi program aradım ama bulamadım. bulursan bana da bildir. ok? bu da aradıklarım arsındaydı gerçi. www.inndir.com'dan grafik multimedia'ya gir. resim editörlerini seç. ara kısmına Photo Filtre yaz bu benim kullandığım. belki sen başka beğenirsin. dene.